Amazing Annotation

Dynamics CRM in its basic form allows making notes, but you may add only one file in one step and have to do it in classic way. With ArtAmazingAnnotation you are able to make annotations with multiple files by more confortable "Drag&Drop" way. You may also make HTML annotations and remove multiple annotations in one step.

 

trial version

Fully functional version. Sometimes is a bit thirsty... :)

 

dynamics crm amazing annotation

Feature list

  • Easy work with annotations and files
  • HTML annotations
  • Saving multiple files in one step
  • Removing multiple files in one step
  • Drag&Drop saving multiple files in one step

For full functionality you need our Managed Solutions:

Import the solutions in following order:

  • ArtCore
  • ArtExtCore
  • ArtAmazingAnnotation
 

screenshots - instuctions to create an annotation

In saved service case appears new control element for inserting annotations.
Customer can drag his electronic files to the field “Drop file here” (“Sem přetáhněte soubory”). - kliknutím zvětšit
In saved service case appears new control element for inserting annotations. Customer can drag his electronic files to the field “Drop file here” (“Sem přetáhněte soubory”).
After this, electronic files are ready for save to CRM. Save is realized by the “Save records” (“Uložit záznamy”) button.
Note: Files that cannot be saved in CRM (for example due to excessive size or inadmissible type), are differentiated by color. - kliknutím zvětšit
After this, electronic files are ready for save to CRM. Save is realized by the “Save records” (“Uložit záznamy”) button. Note: Files that cannot be saved in CRM (for example due to excessive size or inadmissible type), are differentiated by color.
The result of saving the electronic files. Here are the files accessible/displayable by clicking the link in “File name” (“Název souboru”) field. 
If the user wants to add a text annotation, he can make it by the “Add” (“Přidat”) button in the middle of the control element. - kliknutím zvětšit
The result of saving the electronic files. Here are the files accessible/displayable by clicking the link in “File name” (“Název souboru”) field. If the user wants to add a text annotation, he can make it by the “Add” (“Přidat”) button in the middle of the control element.
Following window will be opened. There can user write title and text of the annotation here, eventually join another file.
After writing the annotation, the save executes by the “Save records” (“Uložit záznamy”) button. - kliknutím zvětšit
Following window will be opened. There can user write title and text of the annotation here, eventually join another file. After writing the annotation, the save executes by the “Save records” (“Uložit záznamy”) button.
The annotation is added to the others.
Annotation text can be viewed by clicking on “+” symbol in appropriate row. - kliknutím zvětšit
The annotation is added to the others. Annotation text can be viewed by clicking on “+” symbol in appropriate row.
 - kliknutím zvětšit
 

Documentation:

  • ArtAmazingAnnotation - Documentation.pdf
stáhnout soubor / download file
 

Contact for current price for partners, support and business

Radek Novák - +420 724121273 - radek.novak@artemis-crm.cz

Martin Skala - +420 773939413 - martin.skala@artemis-crm.cz


Aktuality & novinky

29
10/2018

Realizované projekty

Doplnili jsme realizované projekty od roku 2002 do roku 2018
26
10/2018

Editovatelný Subgrid pro Dynamics CRM

Podívejte se na náhledy Editovatelného Subgridu v novém designu a s novými funkcemi. Můžete si také vyzkoušet nová řešení pro Dynamics CRM.
11
08/2015

Doplněk pro vytěžování dat

Připravili jsme nový doplněk do CRM, díky kterému lze na formuláři záznamu nebo ve zvláštní HTML stránce zobrazit libovolná data přímo z databáze.
24
07/2012

Dynamics CRM ARES Konektor

Vždy je důležité mít korektní informace o evidovaných společnostech a jejich statutárních zástupcích. K tomu velice dobře poslouží náš ARES konektor, který pracné vyhledávání identifikačních a kontaktních údajů udělá za vás. Vyvužívá pro to službu MFČR ARES.
24
07/2012

Dynamics CRM CrediCheck Konektor

Služba CreditCheck do jedné databáze nepřetržitě agreguje data o všech českých firmách z většiny dostupných informačních zdrojů (Insolvenční rejstřík, dlužníci VZP….). Při výběru zdrojů se zaměřuje na data využitelná pro credit risk management. Denně takto zaktualizuje až statisíce dokumentů k desítkám tisíc firem.

© ART&MIS, s.r.o. 2011